Nagły impuls, który wyrywa cię z przyjemnego samozadowolenia i powoduje, że wskakujesz na główkę do basenu zdarzeń, których zupełnie nie umiesz przewidzieć. W podróżowanie po zakamarkach własnych wspomnień, zniekształconych sklerotycznymi naroślami, w odkrywanie dawno zabliźnionych ran, przywoływanie smaków, ożywanie śmiechów, łez i szeptów. Czujesz niemal fizycznie, jak pieką cię policzki, w które kiedyś oberwałeś (wtedy piekły). Miękną ci nogi, właściwie chciałbyś już sobie pójść a może nawet szybko uciec, ale jednak naciskasz guzik dzwonka. Niech się dzieje co chce, zobaczymy, czy w tym basenie jest jednak woda.

Najgorsze jest to, że wspomnienia się mieszają, twarze, ciała, zapachy, sytuacje – nie pasują do osób, albo pasują do zbyt wielu. Mózg gorączkowo pracuje, próbuje – ważąc prawdopodobieństwa – dobrać możliwy wzór, profil osoby, zestaw cech. Pozostaje nie mówić zbyt wiele, co akurat nie jest specjalnie trudne, nigdy nie byłeś nadmiernie gadatliwy. Czasem pojawia się przebłysk pewności, wspomnienie tak rzeczywiste, że nie możesz się powstrzymać, żeby nie przywołać go na głos; końcówka zdania zawiesza się jednak w cichnących, nieśmiałych pytajnikach, nie jesteś pewien, czy nie palnąłeś głupstwa. Ale czytasz w jej oczach, że nie, dopasowanie wspomnienia do osoby zakończyło się sukcesem.

Rozczochrane wspomnienia stopniowo porządkują się, choć nadal dziwnie się czujesz odnajdując różnice między obrazem, który nosiłeś w głowie a tą fizycznie istniejącą kobietą siedzącą obok. Ogólnie – tak, klimat podobny, ale szczegóły inne. Uśmiechnięty sposób wymawiania niektórych głosek – tak, to właśnie to, ale głos się obniżył i pojawiła się jakaś chrypka, delikatne skrzypienie. Oczy już nie błyszczą, chociaż włosy wciąż tak, krótsze teraz znacznie i ciemniejsze. Zapamiętałeś, że jest niewiele niższa od ciebie, a tymczasem zmieściłaby ci się pod pachą. Urosłeś od tego czasu? Nie, to twój mózg cię oszukuje.

Skoro jej obraz tak bardzo się zmienił, to ciekawe, jak bardzo ona jest zdziwiona tobą. Może też z trudem tylko odnajduje w tobie tamtego energicznego, gładkiego młodzieńca. Którego podobno nawet kochała. Byłeś jej bliski, ona tobie też – teraz nieśmiało się do siebie uśmiechacie, z trudem wytrzymując wzrok i szukając tematów do podtrzymania rozmowy.

Dziwne, jak silnie podziałały na mnie te niespokojnie rozbiegane oczy i kamienna twarz Billa Murraya.

 6 
 1. Obraz noszony w głowie ma wiele zalet. Na przykład daje się z czułoscia tam pieścić co wieczór jak również bezkarnie i systematycznie zamrażać. Nie trzeba z nim rozmawiać i kupowac mu prezentów urodzinowych. Pachnie w dowolnie wybrany sposób. Same zalety :)

  1
 2. lila_star

  projekcje bywają zabójcze,imaginacja i fatamorgana

  2
 3. ale niezmiernie rzadko z walizką na schodach oznajmiają ze to i owo wolą odkryć same…

  3
 4. spinacze

  byćmoże jestem niezmiernie płytka, ale jakoś pan bill do mnie nie przemówił, jak i cała treść tego filmu.. natomiast pusty dom.. eh. pusty dom

  4
 5. vontrompka

  coś mi się wydaje, że pan Bill mocniej przemawia do mężczyzn – mogą się doskonale wczuć w jego sytuację… Może dlatego, że kobieta zwykle wie, że ma dziecko…
  BTW, kto wrzucał list do skrzynki? czy to nie była męska ręka?

  5
 6. ja bym wolała nie wiedziec że mam dziecko :) i tak sobie go 20 lat później poszukac…ech, niesprawiedliwości losu…

  6

co Ty powiesz

filtr antyspamowy jest nierychliwy. wiem o tym.