producent oferujący mi zupkę w proszku próbując mnie przyciągnąć, krzyczy na opakowaniu “młody czosnek!”. pobudza to moje kubki smakowe, dostrzegam jednak mniejsze literki – “smakuje jak” – i jak w kabarecie Dudek, “już za chwilę mija mi”. ktoś był na tyle trzeźwy, że w kraju, w którym kazdy każdego próbuje oszukać, zwątpił w bezlitosną rękę wolnego rynku karzącą oszustwo i odpowiednim urzędowym przepisem (niestety…) zmusił do jakiej takiej szczerości. polityka reklamującego się na billboardzie do takiej prawdomówności niestety nikt nie zmusi. “wygląda jak WIZJONER”, “mówi jak KOMPETENTNY” wraz z wypisaną (niech będzie, małymi literkami) listą konserwantów i barwników oraz poziomem IQ? no bo kto to kupi? kupią, kupią, nie taki syf kupują. ale przynajmniej byłby ślad szansy, że zrobią to świadomie.

nie, nie czuję się oszukany – mógłbym się tak czuć, gdybym wcześniej zakładał, że mówi się prawdę. tymczasem wiem przecież od dawna, że wszystkie te słowa są warte tyle, co banknot z waryńskim. są częścią rytuału, pozbawionego treści, ale, jak wiele rytuałów, utrzymującego się przy życiu siłą bezwładu. przecież nikt (nikt?) nie wierzy, że pewna cudownie odmłodniała pani rozwiąże problemy mojego miasta, a inny, podobno skuteczny menadżer z wizją, wybuduje tu jakieś mosty. wierzyć w szczerość tego przedstawienia, to jak wierzyć w realność postaci w commedii dell’arte. podobna umowność rządzi tym teatrem i podobna powtarzalność bawi publiczność. są tylko lepiej albo gorzej odegrane role poliszynela czy arlekina. gaże tylko nieco wyższe.

z nawyku i odruchu pójdę wybierać aktorów tego spektaklu (co za absurd! głosować na aktorów…), choć nie umiem sobie wmówić, że mój głos cokolwiek znaczy i że wybiorę jakichś lepszych, bo lepszych nie widzę. ta demokracja już umarła – w mojej głowie – i doprawdy nie wiem, jaki impuls mógłby ją reanimować. pozostała licha, nudnawa komedia, powtarzalna jak benny hill. nawet nie dell’arte – bo dell’arte znaczy – profesjonalna.

jeszcze parę aktów i zamieni się w tragedię.
smakuje jak krew (TM)

 5 
 1. lila_star

  szczerze nie rozumiem ludzi, którzy sa swiadomi tego o czym piszesz, a ekscytują sie tym co wybory czy nowosci na połkach w sklepach
  alternatywa w zyciu jest fajna
  o ile wynika ze swiadomej decyzji, a nie płynieciu zawsze pod prad dla zasady
  sa pewne kwestie w zyciu, z góry narzucone przez masy z którymi sie nie wygra
  najlepiej olac
  walka na siłe w ogólnospołecznymi wiatrakami masowosci jest głupia
  twoj model zycia jest fajny, tylko skoro masz to wszystko w dupie i robisz jak uwazasz, po co tyle o tym piszesz, tworzysz i myslisz
  to tak, jakby kryrtykowanie było sensem istnienia vontrompki i nadawało mu jakis kierunek

  1
 2. ” Hej, czy nie wiecie, nie, nie, nie macie władzy
  Hej, czy nie wiecie, nie wasza władza na świecie
  Hej, czy nie wiecie, nie macie władzy na świecie “

  2
 3. lilson nawołuje do pozytywnych akcji i zaprzestania opierdalania świata. świat się kończy ;p

  3
 4. …nie ma świata. skończył się…
  ;]

  4
 5. Arkadia75

  Jak dla mnie krytykowanie może być sensem istnienia vontrompki i nadawać mu kierunek. Von, w którym kierunku zmierza Twoja krytyka?
  Zadziwił mnie ten impuls, to twór translatora?

  5

co Ty powiesz

filtr antyspamowy jest nierychliwy. wiem o tym.